Přehled zkoušek pro ohaře (stavěcí psy)
Jsou 2 tipy zkoušek ohařů:
1. zk. vloh - zde projevuje pes především své vlohy
2.ostatní zkoušky (PZ,LZ,BZ,VP,VZ) - pes zde projevuje loveckou upotřebitenost
Podmínkou účasti psa na zkouškách je účast na jarním svodu. Pořadí je určováno podle počtu bodů v jednotlivých discip. a pořadíí psů, kteří se nedostanou do ceny je určeno podle počtu dosažených bodů. Dále má přednost fena před psem, mladší před starším, uchovněný jedinec před neuchovněním.
ZKOUŠKY VLOH (ZV)
Jsou především potřebné z chov. hlediska,neboť pes na nich nejlépe ukáže vrorené vlastnosti, které nejsou ovlivněny výcvikem. Jsou také důležité z hlediska kontroly dědičnosti, vhodné pro kontrolu výchovy štěněte a započetí jejich výcviku. ZV se mohou účastnit ohaři (stavěcí psi) všech plemen a to pouze jedenkrát než obstojí.
PODZIMNÍ ZKOUŠKY (PZ)
Slněním limit. disciplin nebo PZ v jakékoliv ceně kvalifikuje ohaře jako lovecky upotřebitelného pro dohledání a přinášení drobné zvěře. Těchto zk. se mohou účastnit všichni ohaři bez ohledu na dříve vykonané zk.
LESNÍ ZKOUŠKY (LZ)
Absolvováním limit disciplin nebo zk. jako takové v kterékoliv ceně získává ohař loveckou upotřebitelnost k dohledávání, přinášení drobné zvěře a dosledu spárkaté zvěře v lesních honitbách a ve všech jiných honitbách, kde je plánován odstřel spárkaté zvěře.
BARVÁŘSKÉ ZKOUŠKY (BZ)
Splněním limit. discip. nebo BZ v kterékoliv ceně kvalifikují psa jako lov. upotřebitelnéhopro lov a dosled spárkaté zvěře, kde stopa starší než 12 hodin. BZ se skoušejín podle zkuš. řádu pro teriéri, jezevčíky nebo lovecké slídiče
SPECIÁLNÍ ZKOUŠKY Z VODNÍ PRÁCE (SZVP)
Pokud ohař splní limit. discip. nebo celé SZVP v jakékoliv ceně je kvalifikován jako lovecky upotřebitelný pro dohledání a přinášení drobné zvěře.
VŠESTRANNÉ ZKOUŠKY (VZ)
Na VZ pes musí projevit vyšší upotřebitelnost v lovec. praxi a také úroveň cvičitelů. Ohaři zde dokazují, že jsou psi všestraně použitelní na jakoukoliv praci na povchu. Proto je dobré pokud se zk. účastní co nejvíce psů. Podnínkou pro účast je úspěšné zdalání PZ nebo LZ. Klubové VZ se zadáním titulu CACIT se zkoušejí podle zkušebního řádu MKP. Na zk. asoutěžích, kde se zadává titul CACIT se na přípravu podbarvené stopy používá 25ml barvy(krve) na 100m stpy.Pes ,kterýse uchází o titul CACIT nebo Res.CACIT musí při práci na poli vystavit pernatou zvěř a na vodní práci přijít do kontaktu s živou kachnou.
MEMORIÁL RICHARDA KNOLLA (MRK)
Vrcholná soutěž ohařů v ČR o titul ,,Všestranný vítěz ČR 20.." Uspěje-li pes v I. ceně obdrží titul CACT, druhý pes v I.c. Res.CACT a to všechna plemena. Veškeré tituly jsou bez nároku a pes je dostává za mimořádný výkon. Je na rozhodčích zda titul zadají či nikoliv. Na MRK se ohaři kvalifikují podle výsledků VZ a soutěží. Podmínky určuje KK ČMMJ. Všichni účastníci soutěže MRK mohou pokračovat v soutěži i pokud mají z discip. vylučující známku. Měli by odstoupid pouze z indispozice psa nebo vůdce.
MEMORIÁL KARLA PODAJSKÉHO (MKP)
MKP je vrcholná soutěž ohařů v ČR o zadání titulu ,,Vítěz MKP" Uspěje li vítěz v I.c. obdrží titul CACIT. Druhý pes v I.c. obdrží titul Res. CACIT.Nejlepší pes plemene v I.C. získá titul CACT, druhy nejlep. pes plemene titul Res. CACT - zadávají se provšechna plemena. Veškeré tituly nejsou nárokové a záleží pouze na sboru rozhodčích zda titul psovi za mimořádný výkon udělí. MKP se ůčastní 20 psů v idealním případě 10 z ČR a 10 z ciziny (o psi z ciziny vybírá KK ČMMJ). Všichni účastníci by měli pokračovat i v případě, že mají z nějaké dis. vylučující známku. Měli odstoupit pouze pro indispozici vůdce nebo psa.
Zdroj: zkušební řád Pes a lov